کانال تلگرام دیجی موزیک
دیجی موزیک را در اینستاگرام دنبال کنید

Code Centerمسترینگ چیست؟ | مراحل مسترینگ حرفه ای | دیجی موزیک

مسترینگ

 

مسترینگ

مسترینگ، فرایندی از ‌تولید صدا در صنعت موسیقی است که در آن به آماده ‌سازی و انتقال صدای ضبط شده از یک منبع شامل میکس نهایی با یک محیط ذخیره سازی اطلاعت می‌پردازند ؛ یک منبع از تمامی این اطلاعات ذخیره شده که با روش هایی مانند فشار، تکثیر و یا تکرار تولید می شوند. از سال های اخیر تاکنون استفاده از مسترهای دیجیتالی بیشتر مرسوم‌ شده است، اما هنوز هم از مسترهای انالوگ مانند تِیپ های صوتی نیز توسط برخی از مهندسین مسترینگ در صنعت تولید موسیقی مورد استفاده قرار می گیرند. اگر چه ابزارهای نرم افزاری مختلفی برای کمک و تسهیل این فرایند وجود دارد اما مسترینگ نیاز به قدرت شنیداری منتقدانه ای دارد و نتایج هم به رویکرد اتخاذ شده توسط مهندس، دقت مانیتورینگ استودیو و محیط شنیداری بستگی دارد. علاوه بر ان مهندسین مسترینگ ممکن است نیاز به استفاده از اکولایزرهای تصحیح کننده، فشرده سازی محدوده دینامیکی و فرایندهای پیکر بندی دوباره استریو برای بهینه سازی صدا در تمام سیستم های پخش داشته باشند. مسترینگ را می ‌توان مرحله کنترل کیفیت، دقت و تخصصی ‌ترین مرحله در فرایند تولید یک مجموعه (تهیه آلبوم موسیقی) دانست. اهمیت مسترینگ به قدری بالاست که مراکزی صرفا جهت مستر کردن آثار موسیقی در برخی از کشورها دایر شده است.

 

 

تاریخچه

در اولین روزهای صنعت ضبط، تمام مراحل پروسه ضبط و مسترینگ به طور کامل با ماشین تراش های الکتریکی انجام می شد.  

این مسترینگ این ماشین ها معمولا از آلیاژ فلزی نرم و یا موم ساخته شده بودند که این باعث بوجود امدن اصطلاح گفتار در برش یک ضبط بود. پس از معرفی میکروفن و تقویت کننده های الکترونیکی در اواسط دهه ۱۹۲۰، فرایند مسترینگ به فرایند الکترومکانیکی تبدیل شد و ماشین تراش های الکتریکی فقط برای برش دیسک های مسترینگ استفاده می شد.

 

مسترینگ صدا

 

 

ظهور تِیپ مغناطیسی

در اواخر دهه ۱۹۴۰ با معرفی تِیپ مغناطیسی در صنعت ضبط انقلابی بوجود امد. نوار مغناطیسی که از نوع همان نوار کاست است توسط Fritz Pfleumer در المان سال ۱۹۲۸ اختراع شد که برای رکورد صدا، اطلاعات کامپیوتریو سینمایی مورد استفاده قرار می گرفت!

 

تِیپ مسترینگ صوتی

 

 

پردازش

فرایند تسلط صوتی بسته به نیازهای خاصی از صدا پردازش می شود. مهندسین مسترینگ نیاز به این دارند تا انواع واسطه های ورودی، انتظارات منبع گیرنده و تولیدکننده و پردازش موضوعات منطبق را بررسی کنند و همچنین قوانین کلی که به ندرت قابل استفاده است!

 

فرایند مسترینگ

 

 

مراحل این فرایند معمولا شامل موارد زیر است؛

۱ – انتقال ترک های صوتی رکورد شده به نرم افزار اهنگسازی تان Digital Audio Workstation (DAW)

۲ – سکوئنس جداگانه اهنگ ها یا ترک ها به عنوان انهایی که در انتشار نهایی ظاهر خواهند شد.

۳ – تنظیم زمان سکوت بین اهنگ ها

۴ – پردازش یا "sweeten" صوتی برای به حداکثر رسانیدن کیفیت صدا برای ترک های مورد نظر (به عنوان مثال استفاده از یک اکولایزر خاص و یا کمپرس کردن مید رنج صدا

۵ – تبدیل صدا به فرمت نهایی مستر (CD-ROM, half-inch reel tape, PCM 1630 U-matic tape, etc)

 

مثالهایی از کارهای احتمالی که در طول مسترینگ گرفته می شود؛

۱ – ویرایش معایب و ضعف های جزئی

۲ – اعمال کاهش سر و صدا برای از بین بردن کلیک ها، از قلم افتادگی، هوم و هیس

۳ – تنظیم عرض استریوی صدا

۴ – محیط های اضافی

۵ – برابر کردن توزیع فرکانس های صوتی در سراسر آهنگ

۶ – تنظیم حجم و ولوم صدا

۷ – فشرده سازی با گسترش محدوده دینامیکی صدا

۸ – حد و محدودیت اوج صدا

۹ – دیتر

 

 

 

 

 

برای تکمیل مسترینگ یک سی دی، نشانگرهای ترک باید همراه با استاندارد بین المللی ضبط (ISRC) و سایر اطلاعات لازم در روی یک سی دی مندرج باشند.

 

 

    • انتشار : ۲۰ آبان ۹۶
    • بدون نظر
    • بازدید : 354 views